Nejčastější důvody, proč Google ignoruje tvé webové stránky

11.09.2024

Pokud se vám podařilo propojit webovou stránku s konzolou Google Search Console podle oficiálních pokynů Webnode, jste v polovině cesty. Poradím vám, jak přimět Google, aby váš web zaregistroval a věnoval mu zaslouženou pozornost, a tedy i co nejlepší pozici v SERP.

Proč Google neindexuje stránky na vašem webu?

1. Neví o nich

Aby Google skutečně věděl o všech stránkách na vašem webu, je aktuální mapa stránek skvělým způsobem, jak mu to dát najevo. Webnode ji generuje automaticky, takže ji stačí Googlu poskytnout. Jak?

Jakmile v GSC ověříte vlastnictví domény, přejděte do sekce Sitemap a zadejte tam adresu URL své mapy stránek. Adresa URL je stejná pro všechny weby Webnode - stačí přidat sitemap.xml pro vaši doménu. Moje mapa stránek je zde: https://www.tinak.cz/sitemap.xml

2. Stránky jsou velmi nové

Některé velké weby, například zpravodajské weby, prochází Google každých několik minut nebo dokonce sekund. Menším webům se však nedostává tolik pozornosti (technicky vzato rychlost procházení Googlebotem). Proto se může stát, že váš nový web, produkt nebo článek na blogu není v SERPu ani po několika dnech nebo týdnech.

V takovém případě rozhodně nepanikařte a použijte nástroj Kontrola webových adres. Jednoduše vložte ignorovanou adresu URL do horního pole, stiskněte enter a požádejte Google o její indexaci.

Google se na vaši stránku během několika minut až dní blahosklonně podívá a vyhodnotí, zda vůbec stojí za to. A ano, stránka skončí v indexu. Pokud ne, přejděte k dalšímu bodu.

3. Mizerný obsah

Nikde není psáno, že vše, co je možné publikovat na internetu, stojí Googlu za to. Pokud máte na webu málo obsahu, který je k ničemu, Google ho nebude indexovat. V takovém případě doplňte stránku nebo blog o opravdu hodnotné informace a zopakujte bod 2.

4. Stránka je osiřelá

Ve velmi vzácných případech se může stát, že na stránku nevede žádný odkaz - ani zvenčí, ani z jiného webu, ani z vašeho vlastního webu. Takové stránce se anglicky říká orphan page, a protože na ni nevedou žádné odkazy, Google se o ní nemá jak dozvědět.

Dbejte proto na důkladné interní prolinkování. Odkazujte z článků na blogu na stránky produktů a služeb, zobrazujte důležité stránky v menu nebo si vytvořte drobečkovou navigaci (ta je zatím manuální na Webnode, nebo mi napište a já vám skript nakóduji).

5. Web má zakázané procházení botem

Google indexuje webové stránky tak, že na ně posílá své roboty. Pokud jste zakázali indexování stránky, Google to bude respektovat, pokud si to budete přát. 

Existují dva způsoby, jak zkontrolovat, zda jste omylem zakázali indexování na Webnode:

  • Jednotlivé stránky - v horní části klikněte na Stránky, poté klikněte na konkrétní stránku a rozbalte nastavení SEO. Na konci je položka Skrýt stránku pro vyhledávače. Nechte ji vypnutou = zašedlou.
  • Celý web - klikněte nahoře na Nastavení, pak na Nastavení webu a vpravo zaškrtněte Indexování pro vyhledávače. Tentokrát by měla být položka aktivní = modrá.

6. Duplicitní obsah

K tomu může dojít, pokud máte na webu 2 nebo více stránek s velmi podobným obsahem. Google sám určí, která stránka bude kanonická - tedy ta nejlepší, a ostatní bude ignorovat. Proto rozhodně doporučuji věnovat pozornost tomu, co máte na které stránce uvedeno, nekopírovat z jedné stránky na druhou a vytvářet opravdu užitečný obsah.

V případě e-shopů na Webnode se tak děje v případě, že máte varianty produktů. Protože Webnode vám neumožní vytvořit podstránku pro každou variantu (pouze v případě, že každou variantu nahrajete jako samostatný produkt), mění se URL adresa každého produktu pouze o jeden parametr. Google to zachytí. Pak si ale všimne, že na stránce je identický obsah pro trička XS, S, M, L, XL a XXL - takže bude brát v úvahu pouze jednu variantu.

7. Google nemůže stránku najít

Obvykle se jedná o selhání serveru - chyby 50x nebo chyby 404 - když jste změnili adresu URL již indexované adresy.

Adresu URL indexovaných stránek upravujte pouze ve výjimečných případech. Opravdu. Věřte mi. Nestojí to za to. A nezapomeňte chyby vyřešit - např. vytvořením nové stránky s původní adresou URL a odkazem na novou, nebo návratem ke staré adrese URL.

Pokud to nejde jinak, stránku 404 s chybovou hláškou můžete upravit podle tohoto návodu.

8. Stránka s přesměrováním

Domovská stránka na Webnode je umístěna v souboru s názvem home. Webnode ji však přesměrovává na primární doménu - bez /home. Google ji proto neindexuje. Stejně tak http verze bez zabezpečení přesměruje na zabezpečenou. A vynechává také verzi adresy s www.

Nic z toho není špatně, takže klid. Na Google opravdu nepotřebujete mít všechny verze všech stránek.

Narazili jste na nějaké další problémy?

Dejte mi vědět a já je sem také uvedu 🙂 Nebo mi napište a já se podívám na váš projekt i do Google Search Console a zkusíme to vyřešit.